F.I.R.E. aneb honba za finanční nezávislostí

Kdo se nad tím někdy nezasnil, že? Mít dost peněz na to, aby nemusel už nikdy pracovat a mohl si dělat prakticky cokoliv. V té fantazii to může pokaždé vypadat jinak. Někdo si třeba představí, že vyhrál v loterii a pak si v hlavě promítá, co všechno by s těmi penězi dělal. Jak velký dům by si koupil, jaké auto, kam by se jel válet k moři. Já sám jsem tohle mentální cvičení dělal v minulosti mnohokrát. Někdy jen tak v zamyšlení při sledování ubíhající krajiny z auta, jindy jsme se o tom bavili s kolegy nebo kamarády. Nebo se někdo zasní, že vybudoval úspěšný podnik, či má extrémně dobře placené povolání a už nikdy nemusí řešit nedostatek peněz.

Troufám si tvrdit, že o loterii sní lidi častěji než o úspěšném byznysu. A kdybych měl říct proč, tak protože je to mnohem méně náročná cesta. Vsadím si, vyhraju a užívám si. Vybudování podniku je mnohem náročnější. A navíc těžko si podle mě i představit, jak moc. Sám jsem firmu nikdy neměl, ale mám kolem sebe několik podnikatelů, z jejichž zkušeností čerpám a vím, že bych tou cestou jít nechtěl.

Co kdybych vám ale tvrdil, že existuje ještě jedna cesta? Cesta, která je dostupná mnohem více lidem a na které není potřeba mít žádné speciální dovednosti, abyste po ní mohli jít a uspěli. Tak si řeknete, že jsem buď blázen, nebo že vám budu prodávat nějaký svůj ebook nebo kurz jak jednoduše zbohatnout v pěti bodech. Ani jedno. Blázen doufám nejsem. Maminka vždycky tvrdila, že jsem docela chytrý, jenom trochu líný. A tvrdily to už učitelky na základce (ty teda říkaly, že jsem hodně líný), tak na tom možná něco bude. A nic neprodávám. Tak kde je ten háček? No samozřejmě nějaký je. Ale nejprve jeden krátký a reálný příběh.

Z uklízeče milionářem

Pokud neznáte jméno Ronald James Read, tak si ho přečtěte ještě jednou a dobře zapamatujte. Ronald byl totiž americký filantrop, investor, uklízeč a zaměstnanec čerpací stanice. To všechno moc dohromady nejde, že? Pocházel z chudých poměrů ve Vermontu a vystudoval střední školu jako první z rodiny. A to je tak asi všechno zajímavé, co by se o něm na první pohled dalo říct. Jinak žil obyčejný až nudný život. 25 let pracoval na benzínce, 17 let vytíral podlahy v JCPenney. Od svého 38. roku života až do jeho konce, kdy umřel v roce 2014 v 92 letech, žil v malém domě, který koupil za 12 tisíc dolarů. Jo, a rád prý sekal dříví. Takže žil 92 let, aniž by se stal jakkoliv známým.

Ve zmíněném roce 2014 zemřelo 2 813 503 Američanů. Méně než 4 tisíce z nich mělo čisté jmění přes 8 milionů dolarů (cca 200 milionů českých korun). No a Ronald byl jedním z nich! Ve své vůli odkázal 2 miliony svým dětem a 6 daroval lokální nemocnici a knihovně.

Ani lidé mu blízcí neměli potuchy o tom, že je tak bohatý. Kde se to všechno vzalo? Nebyla v tom žádná výhra v loterii, žádné dědictví, žádný skrytý úspěšný byznys. Ani prodej drog. Ronald žil prostě extrémně skromně a všechno co mohl, tak ušetřil a investoval do akcií velkých firem. A pak čekal, než mu složené úročení vybudovalo takové bohatství.

Je to příklad poněkud extrémní, ale na extrémních příkladech se podle mě velice dobře vysvětluje plno věcí. Já mám sice vystudovaný mezinárodní obchod na VŠE, ale do dneška bojuji s interpretací pohybu měnových kurzů. Když česká koruna posílí, tak pro koho je to vlastně dobré a pro koho špatné? A pomáhá mi vždycky představit si to v extrému. Kdyby koruna posílila na úroveň k Euru 1:1, tak za jednu korunu dostanu jedno Euro, takže to je super na dovolenou, protože si s sebou povezu více Euro. Ale pro někoho, kdo dostává mzdu v EURech už to tak skvělé není. Za výplatu 4000 EUR by dostal při kurzu 1:1 4000 českých korun.

A teď ten háček

Tím příběhem o Ronaldovi tedy nechci říct, že ta správná cesta k bohatství je žít nuzně, nic neutrácet a všechno ušetřit, nahromadit plno peněz a pak umřít. Chtěl jsem na něm demonstrovat to, že i obyčejný člověk může nashromáždit velice slušný majetek. A nepotřebuje k tomu být podnikatel, ani finanční magnát.

No a jaký je v tom háček? Ono jich bude víc, ale já tam vidím jeden hlavní. Někomu to možná už došlo. Komu ne, tak ten největší háček je naše vlastní hlava. Abychom nashromáždili velké množství peněz touto cestou, tak to vyžaduje hromadu času, trpělivosti, materiálních obětí a obrnění se proti divným pohledům ostatních. Protože tato cesta bude trvat dlouhé roky. Těžko si představujeme, co bude za rok, natož za 20 let. A rovnou už samotná představa tolika let plno lidí odradí ještě před tím, než vůbec začnou.

F.I.R.E.

Kolem této myšlenky se utvořilo celé hnutí, které se nazývá F.I.R.E., neboli financial independence retire early (finanční nezávislost, brzký odchod do důchodu). Jednoduše řečeno jde o uskromnění se (v angličtině uslyšíte často slovo „frugal“), investování přebytků a postupné nahromadění dostatečného množství majetku, jehož výnosy nám nakonec pokryjí veškeré naše výdaje. V tomto bodě se člověk stává finančně nezávislý a „může si dělat, co chce“. Tím jsem to ale velmi zkrátil a ještě více zjednodušil.

Kdo je Fotr ve vatě?

No a kdo jsem já a proč si myslím, že vám o tomhle můžu povídat? Sám jsem se totiž rozhodl jít touto cestou, už po ní šlapu něco přes rok a momentálně tak stále stojím na jejím začátku. A považuji to celé za nesmírně zajímavé a rád bych se dělil o své zkušenosti. Mám dítě (další na cestě), hypotéku na rodinný dům, manželku a klasickou kancelářskou práci na plný úvazek. Takže jsem vlastně docela obyčejný člověk, který se snaží o docela neobyčejnou věc. Proto i název Fotr ve vatě. A jak se mi to bude nebo nebude dařit, chci mapovat na tomto blogu a ideálně k tomu inspirovat další. Jak už jsem psal, nechci v tomto článku zacházet do detailů, a to ani v tom, jak mám tu cestu nastavenou já. O tom přijde plno samostatných článků. Pokud vás zajímají další informace, podívejte se na stránku O nás.

Je ten správný čas uvažovat o finanční nezávislosti?

Tyto řádky píši v době, kdy se globální ekonomika otřásá. Válka na Ukrajině, nejvyšší inflace za desítky let, poklesy trhů, extrémní růst cen energií, pořád máme v puse pachuť z nedávné epidemie covidu (mimochodem v Číně na covid údajně umírají tisíce lidí po uvolnění přísných restrikcí)… Někoho tak může napadnout – Ty vole, já mám teď problém vůbec zaplatit účet za energie, nějakou finanční nezávislost si strč … Na to já říkám, teď je právě ideální čas minimálně nad tím začít přemýšlet. A až se z této krize zase dostaneme (a já věřím, že dostaneme), tak kdo bude připraven, tak z toho následného růstu bude těžit. A to se týká nás všech, ne jen pár vyvolených.

Co všechno vlastně ten F.I.R.E. přístup obnáší? Co to je složené úročení? Co to je inflace životního stylu? Jak investovat? Kde investovat? Jak si nastavit očekávání? Jak to všechno předávat našim dětem? Na tyto a mnoho dalších otázek budu v dalších článcích hledat odpovědi. Hned v tom dalším se podívám více dopodrobna na to, o čem ten F.I.R.E. vlastně je a proč jsem se rozhodl o něj usilovat.

2 názory na “F.I.R.E. aneb honba za finanční nezávislostí”

  1. Pingback: Fotr ve vatě - Složené úročení - osmý div světa

  2. Pingback: Časté námitky proti finanční nezávislosti - Fotr ve vatě

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *