Investiční plány na XTB aneb automatizace pasivního investování

Existuje mnoho způsobů, jak investovat. Třeba s malajským králem nebo vkládat peníze do bitcoinmatů dle instrukcí vstřícného obchodníka na telefonu, který nemá na srdci nic jiného než vaše blaho.

Ale vážně. Způsobů, jak legitimně investovat, je celá řada. A poslední roky, kdy se rozmáhají fintechové aplikace, tomu nahrávají čím dál více. Dříve těch možností tolik nebylo a člověk byl většinou odkázán pouze na nějaké podílové fondy v bankách a nabídku pokoutných provizních finančních poradců.

Jednou z hlavních nevýhod investování do podílových fondů je jejich vysoká nákladovost a ještě nejistota, že vůbec udrží krok s trhem. To se dá dnes obejít investováním do jednotlivých ETF přes obchodníky s cennými papíry (brokery), které výkon trhu kopírují.

K tomu však potřebuji:

  • vybrat jednotlivá ETF,
  • pravidelně realizovat nákupy každého jednoho ETF zvlášť,
  • portfolio si pak také manuálně spravovat a rebalancovat.

Lidem, které investování baví a aktivně se o něj zajímají, toto přijde jednoduché. Nicméně existuje mnoho lidí, které tento způsob investování odradí, protože jim to přijde moc složité. A raději pak zůstanou u tradičních podílových fondů, které jsou sice drahé, ale pro investora nenáročné. Prostě tam pošlu peníze a o víc se nestarám.

A brokeři toto postupně reflektují a čím dál tím více jdou v mnoha ohledech drobným investorům naproti.

Za jeden z nejdůležitějších aspektů osobních financí považuji automatizaci. Mít své peníze pod kontrolou většinou není problém matematiky, ale spíše chování každého z nás. A právě automatizace co nejvíce věcí s tím může výrazně pomoct.

Když dám svůj vlastní příklad, tak já jsem si třeba automatizoval každoměsíční procesy kolem rozpočtování. Jakmile přijdou peníze na účet, tak se spustí kolečko přesunů mezi účty a placení faktur. Nepřemýšlím o tom co, kolik, kam a proč mám zaplatit nebo přesunout. Na všechno mám šablony a všechno si už také pamatuji. Neuvěřitelně mi to pomohlo se stabilizováním rodinného rozpočtu ve složitější době.

Nebo máme naši železnou rezervu na spořícím účtu u jiné banky, než kde máme operativní účty. Tedy kompletně oddělenou. Navíc k ní ani nemám appku. A aby se člověk podíval na zůstatek, tak musí vyplnit jméno a datum narození, pak ho to hodí na další formulář s heslem a kódem, který přijde SMSkou a který se na mobilu (kde to ani není responzivní) docela špatně zadává.

Od doby, co jsem to takhle nastavil, jsem na železnou rezervu nesáhl. Je to moc komplikované. Mnohem jednodušší je zpomalit výdaje a počkat si na další příjmy. To sice není automatizace, ale je to cílená úprava chování.

Ale abych moc neodbíhal od tématu. Důležitým (a často přehlíženým) aspektem automatizace osobních financí, díky kterému si pozitivně upravíte vlastní chování, je automatizace investic. Investování přes brokery má často tu nevýhodu, že si člověk své portfolio musí dlouhodobě řídit sám. A do toho se ne každému chce.

Investiční plány na XTB

V článcích na tomto blogu jsem už několikrát zmiňoval, že hlavní porce mých investic je na XTB. A právě broker XTB přišel na začátku roku 2024 se skvělou novinkou pro drobné a dlouhodobé investory, která automatizaci investic přivádí k dokonalosti. S Investičními plány.

Pro účely tohoto článku nebudu XTB recenzovat. Ale abych to rychle shrnul. XTB je dlouholetý zavedený broker s robustní českou a slovenskou podporou, který je kótovaný na Varšavské burze cenných papírů. Při výběru brokera pro své vlastní investice jsem prošel přes několik ostatních (T212, Revolut), až jsem nakonec zakotvil zde.

Do konce roku 2023 bylo XTB klasickou platformou, kde si můžete zadávat příkazy k nákupu a prodeji tisíců fyzických cenných papírů i derivátů z celého světa. Vždy to byla skvělá platforma hlavně pro aktivní obchodníky.

Pro běžné lidi, kteří chtějí dlouhodobě investovat na důchod, to až tak skvělá platforma ještě donedávna nebyla. Od ledna 2024 ale uvádí na trh právě Investiční plány, které dlouhodobé pasivní investování výrazně zjednodušují.

Co jsou to Investiční plány?

Investiční plány jsou snadno použitelný produkt, který vám pomůže automatizovat pasivní investování pomocí ETF přes brokera. Na začátku si v rámci daného plánu nastavíte, do kterých ETF chcete investovat a v jakém procentuálním zastoupení mají jednotlivá ETF být. Takových plánů si můžete založit až 10. Každý pro jiný cíl. Pak si aktivujete funkci opakované platby a je to. Od této chvíle máte investování automatizované.

Detailně si to projdeme níže.

Hlavní výhody Investičních plánů

  • Výrazně zjednodušují pasivní investování,
  • otevírají možnost investování mnohem širšímu okruhu lidí,
  • lze si nastavit opakované platby, což dále zvyšuje úroveň automatizace,
  • díky nákupu do frakčních akcií je tento způsob investování dostupný opravdu všem.

Pro koho jsou investiční plány vhodné?

Dá se říct, že Investiční plány jsou vhodné pro kohokoliv, kdo:

  • chce efektivně a dlouhodobě investovat,
  • nechce se nechat omezovat vysokou výší minimální částky k investování,
  • chce své investice maximálně automatizovat,
  • chce ušetřit na vstupních, výstupních, manažerských a dalších poplatcích.

Těžko se mi vlastně hledá typ investora, pro kterého by Investiční plány vyloženě vhodné nebyly. Jedině snad takový, pro kterého je investování koníčkem a chce se mu aktivně věnovat. V tu chvíli nedává maximalizace automatizace zas takový smysl.

Jak si takový investiční plán u XTB zřídím?

Pojďme si nyní krok za krokem a na konkrétním příkladu ukázat, jak si investiční plán(y) u XTB založit.

Registrace

Pokud ještě nemáte u XTB účet, tak se nejprve samozřejmě zaregistrujte. Učinit tak můžete přes odkaz níže. Nebojte, po registraci na vás nečekají žádné chytáky ani skryté poplatky. Pokud se nakonec rozhodnete na XTB neinvestovat, můžete účet nechat bezplatně být na později, případně ho zrušit.

Skvělá věc, pomocí které si XTB můžete vyzkoušet (včetně Investičních plánů), je demo účet, kam po založení dostanete virtuální peníze. Na svém vlastním demo účtu budu na následujících screenech demonstrovat založení investičních plánů. Nastavím si globální klasické 60/40 portfolio z akcií a dluhopisů.

Tlačítko SAVE

Jakmile máte registraci za sebou, měla by vaše první obrazovka na mobilní aplikaci vypadat nějak takto (budete tam mít jiné instrumenty). Pro založení prvního plánu klikněte dole na tlačítko SAVE.

Začněte investovat chytře

Další obrazovka vám nabídne pár informací ohledně Investičních plánů. Klikněte na zelené tlačítko „Začněte investovat chytře“. Případně se můžete podívat na další informace o Investičních plánech.

Výběr ETF

Nyní už se dostáváme do nastavení samotného plánu. Na další obrazovce se vám vypisují jednotlivé ETF fondy. U každého máte k dispozici základní informace, rizikové skóre, hodnocení podle Morningstar a výnos za posledních 5 let.

Pro kompletní informace o všech ETF doporučuji web JustETF.

ETF si můžete také filtrovat (dle měny, ratingu a sektorů) , případně i vyhledat podle klíčových slov pomocí lupy vpravo nahoře.

Jakmile si fond vyberete, klikněte u něj na zelené plus (+), což ho přidá do tohoto plánu. Fondů si samozřejmě můžete vybrat více (maximálně 9). Pro účely této demonstrace si vybírám dva. EUNL na globální akcie z rozvinutých trhů a EUNA na globální dluhopisy.

Po výběru všech požadovaných fondů klikněte na tlačítko „Další“.

Alokace mezi ETF

Na další obrazovce budeme alokovat prostředky do jednotlivých ETF. Alokaci si musíte manuálně naklikat (v mém případě 60% akciové ETF a 40% dluhopisové ETF), případně nechat základní rovnoměrné rozložení.

Zajímavá funkce na této obrazovce je graf návratnosti vašeho portfolia v posledních 5 letech. Ale vždy mějte na paměti, že minulé výnosy nikdy nejsou zárukou výnosů budoucích.

Založení Investičního plánu

Nyní už kliknete na tlačítko „Vytvořte Investiční plán“, což je poslední krok, po kterém vám aplikace pogratuluje k vytvoření nového plánu.

Na této obrazovce si ještě můžete nastavit název plánu a přidat k němu ikonu.

Vkládání prostředků

Vkládání peněz můžete nastavit buď rovnou, nebo si to nechat kdykoliv na později. Můžete je vkládat buď manuálně nebo automaticky. Pro maximální automatizaci doporučuji automatické vkládání. To v demo účtu nejde, proto nyní vkládám manuálně ze zůstatku u brokera.

Do každého investičního plánu můžete vkládat peníze kartou (pozor na poplatek 0,7 %), převodem z banky (bez poplatku) nebo z volných prostředků na účtu u XTB. Pro úplnou maximalizaci automatizace doporučuji nastavit trvalý příkaz na den či dva poté, kdy vám chodí peníze na účet. Automaticky vám tedy odejdou na XTB do daného Investičního plánu, kde se (opět automaticky) alokují do jednotlivých ETF.

Správa investičního plánu

V tomto kroku už máte všechno zařízené a automaticky vám odchází peníze do Investičního plánu, kde se posléze zainvestují. V tuto chvíli jste tedy plně automatizovali proces investování a optimalizovali ho i z hlediska poplatků. Gratuluji, jste tak napřed oproti většině populace a na nejlepší cestě ke splnění svých finančních cílů.

Investiční plán můžete, ale nemusíte, spravovat. Můžete z něj vybírat, měnit nastavení, měnit alokaci nebo ho i uzavřít.

Jak bude Investiční plány využívat Fotr ve vatě?

Pro mě je tento produkt přesně to, na co jsem čekal z pohledu investování pro děti. V článku „Jak investují děti ve vatě“ jsem psal, že dětem budeme investovat „dvojmo“. Jednak mají účet na vlastní jméno u Portu. A jednak jim budeme investovat na naše jméno pro případ, že by se nám nepovedla výchova a děti prostředky od Portu jednou nesmyslně utratily.

Přesně jako výše v tom demo příkladu jsem si založil ještě ostré plány pro děti v EUR a začínáme jim tam posílat první prostředky. Líbí se mi přesně ta kompletní automatizace, minimální poplatky, ale i takové detaily, jako že si každé portfolio přehledně pojmenuji dle jmen dětí.

Své vlastní portfolio si budu i nadále řídit sám. Jsem totiž jeden z těch, pro které je toto koníčkem a nevadí mi, když to není 100% automatizované. Spíše právě naopak.

Co nějaké všetečné (a správné) otázky?

Investiční plány jsou nový produkt na XTB a jistě přijde celá řada otázek. A je to tak správně. Investování je rizikové a člověk by měl vždy rozumět tomu, co dělá. Samotného mě několik otázek napadlo, tak pojďme na ně. Pokud máte nějakou další, sem s ní.

Která ETF si mám vybrat?

Toto je logická otázka. Ale zároveň to je otázka nejen na samostatný článek, ale na delší dobu, než si ujasníte, jaké jsou vaše finanční cíle. ETF je celá řada. Některá více a některá zase méně riziková. A musíte si vybrat taková, která odpovídají vašim cílům, investičnímu horizontu a třeba i víře v ekonomiku.

Pokud byste se chtěli inspirovat u mě, tak v článku „Jak investuje Fotr ve vatě“ jsem poměrně podrobně popsal své myšlenkové pochody ohledně mých investic. Nicméně vaše cíle mohou být úplně jiné, a to je potřeba si nejprve ujasnit.

Obecně bych ale investiční plány využíval spíše k dlouhodobým investicím, než na nějaké krátkodobé šetření např. na dovolenou. Já osobně jsem je začal využívat pro investice našich dětí. Ale umím si představit, že tam plno lidí může mít alespoň částečné portfolio na svůj důchod. V tom případě se mi jeví nejlepší investovat do akumulačních akciových ETF, ať už pouze na USA, nebo na celý svět.

Já (viz. odkaz na článek výše) investuji do světového ETF VWCE (80%) a amerických technologických firem QDVE (20%).

Investiční plány nakupují frakční akcie, jak je to s jejich daněním?

Jednou z překážek investování pro obyčejné lidi přes brokery může být vysoká cena některých instrumentů. Pokud byste si chtěli koupit akcii A holdingu Berkshire Hathaway Warrena Buffetta, tak si na jednu akcii připravte 550 tisíc dolarů neboli asi 12,5 milionu Kč.

To je sice extrémní příklad (můžete si koupit akcii B za necelých 400 dolarů), ale i tak je plno titulů pro běžné střadatele kvůli aktuální ceně hůře dostupných. A proto existují frakční akcie. Tedy způsob, pomocí kterého si u brokera můžete nakupovat pouze části akcií.

Když si nastavíte Investiční plán u XTB, tak se vám jednotlivá ETF budou nakupovat po částech, protože mezi ně v daném poměru rozdělíte určitý objem peněz. Nenakupujete tedy celá ETF. V současné době Investiční plány na XTB nakupují pouze frakce.

A s tím může přijít otázka, jestli pro frakční akcie platí stejná daňová pravidla. Odpověď není úplně jednoduchá. Jedná se o poměrně nový způsob investování a právo v tomto není zajedno. Nicméně podle právníků XTB by se i na frakční akcie u nich držené měl vztahovat časový a hodnotový test.

A co je hlavní. Ve chvíli, kdy investovaným objemem překročíte hodnotu daného ETF, stáváte se klasickým vlastníkem 1 jednotky. Přebytek nadále vlastníte v režimu frakčních akcií.

Jde si to nějak jen vyzkoušet?

Ano. Už jsem to popisoval výše. Pokud si nejste jisti, neznáte brokera XTB a nechcete do toho jít rovnou „naostro“, tak si po založení svého účtu udělejte nejdříve demo účet. Na ten dostanete virtuální peníze. A pak si zkuste založit svůj první plán a rozdělit do něj prostředky z volné virtuální hotovosti.

V průběhu času pak můžete pozorovat, jak se vaše demo portfolio vyvíjí a rozhodnout se, jestli budete chtít přejít na verzi s reálnými penězi.

Demo účet nabízí v rámci Investičních plánů skoro všechny funkcionality, kromě možnosti nastavení autoinvest.

Jaké jsou na XTB poplatky?

Velmi nízké. Za investiční plány jako takové se neplatí vůbec nic. Stejně tak za nákup ETF jejich prostřednictvím (obecně za nákup akcií a ETF na XTB nejsou žádné poplatky). Tedy až do výše měsíčního obratu 100 tis. EUR. Což se předpokládám nebude týkat drtivé většiny lidí. Kdyby náhodou, tak nad tento limit je poplatek za transakce 0,2 %, min. 10 EUR.

Platíte tedy prakticky jen spread neboli rozdíl mezi nákupní a prodejní cenou. Ten se platí u všech brokerů a v čase se mění a je i různý u jednotlivých instrumentů. Např. kryptoměny, komodity a měnové páry mají mnohem vyšší spread než akcie a ETF. U těch je opravdu minimální.

Pro jistotu ještě uvedu, že neplatíte ani žádný poplatek za správu nebo úschovu akcií.

Poplatek za konverzi měny

Je tu však jeden poplatek, o kterém je dobré vědět. A sice za konverzi měny. Neexistují žádné české ETF nebo ETF obchodované v CZK. A ke konverzi měny tak dochází vždy, když chcete nějaké ETF koupit (ať už se jedná o Investiční plány nebo ne). Pokud tedy pošlete na svůj investiční účet CZK a nakoupíte zahraniční ETF, tak nejprve dojde ke směně a až pak k samotnému nákupu.

A za to si XTB účtuje jednorázový poplatek 0,5 % z dané transakce. Platí to i opačně. Pokud pak ETF prodáte, zaplatíte dalších 0,5 % z aktuální prodávané hodnoty. Což zní jako poměrně dost, ale je fér také říct, že se jedná o jednorázové poplatky. Nikoliv o procento placené z hodnoty portfolia pravidelně (jako např. správcovské poplatky u podílových fondů). A to je podstatný rozdíl.

Představte si, že nakoupíte ETF za 100 tisíc Kč, za to tak zaplatíte 500 Kč. Za 3 roky prodáte tu stejnou investici za 200 tisíc a z toho pak zaplatíte 1 000 Kč. Dohromady 1 500 Kč. Tedy nic hrozného. Samozřejmě s rostoucí výší portfolia ty absolutní částky za poplatek za konverzi budou opticky vyšší, ale je potřeba to brát v kontextu toho, že skoro všude nějaké jsou a také se vyhýbáte ročním správcovským poplatkům, jejichž dopad na portfolio s prodlužujícím se časovým horizontem roste exponenciálně.

Jak z toho ven?

Pokud se tomu chcete kompletně vyhnout, tak existuje poměrně jednoduchá cesta. Otevřete si Investiční plány rovnou v dané měně (EUR/USD) a směňujte si peníze nejprve jinde za menší poplatek a na XTB si posílejte už směněné peníze. Já osobně investuji v EUR a přesně takto to dělám.

Tím se tomuto poplatku kompletně vyhýbám. Sice ten proces pak není plně automatizovaný, ale z hlediska poplatků za investování už se snad nejde dostat níže. Samozřejmě si také dávejte pozor na to, aby se vámi vybraná ETF obchodovala v měně vašeho účtu. Abyste pak neplatili konverzní poplatek z EUR do USD nebo opačně.

Kde směním peníze levněji? Jak jsou na tom ostatní brokeři? Má cenu tento poplatek vůbec řešit?  Tomu všemu jsem se věnoval v samostatném článku Jak efektivně investovat v cizích měnách.

Když dojde k zainvestování, tak jsem hned v mínusu. Čím to je?

To je právě těmi výše popsanými poplatky. Pokud na XTB zainvestujete (ať už v rámci Investičních plánů nebo klasickou cestou) bude vaše investice v malém mínusu. Pokud máte účet v jiné měně, než v jaké jste poslali na svůj účet prostředky máte tam už započítaný poplatek za konverzi měn oběma směry. Což je za mě dobré, protože rovnou vidíte hodnotu dané pozice včetně poplatku za konverzi, i když ji prodáte.

Druhá část (na všech měnách i bez konverze) je právě ten spread, tedy rozdíl mezi nákupní a prodejní cenou.

Jak funguje rebalancování portfolia?

Portfolio v rámci Investičních plánů se nerebalancuje automaticky. Pokud se složení portfolia vychýlí o více než 3 % od nastaveného rozložení, nabídne vám aplikace možnost ho rebalancovat. Ale neudělá to automaticky, musíte s tím souhlasit. Což je za mě lepší.

Případně si můžete upravit cílové rozložení portfolia tak, aby v následujících měsících posilovaly určitá ETF.

Při rebalancování pozor na to, že dojde k prodeji některých cenných papírů, což může mít za následek daňové povinnosti.

Co se stane, když plán zruším?

Když některý plán zrušíte, tak se prodají všechny v něm držené cenné papíry. Což opět může mít za následek daňové povinnosti.

Je to jeden z nejčastějších dotazů, které teď XTB dostává a mělo by se to do budoucna změnit. Tedy aby šly dané cenné papíry převést do normálního režimu nebo převádět mezi jednotlivými plány. V tuto chvíli to ale zatím nejde.

Závěrem

Investiční plány na XTB jsou skvělá cesta, jak si můžete plně automatizovat investování. Nedostatek automatizace je jedna z věcí, která je zásadní překážkou pro mnoho lidí v investování přes brokery.

Klasická manuální cesta nákupu, prodeje a správy portfolia je moc náročná, a ne každému se do toho chce. Investiční plány tento neduh perfektně řeší. Nyní už vám prakticky nic nebrání investovat tou nejefektivnější cestou – do ETF přes brokera (tedy s minimálními poplatky) a ještě to mít celé automatizované.

Ve finančním obsahu autoři většinou uvádí, že toto není investiční rada. Sice vám nedoporučím, co má být váš cíl a jaká ETF máte koupit, ale vřele vám doporučuji Investiční plány minimálně vyzkoušet pomocí demo účtu.

Líbil se vám tento článek? Podpořte Fotra v další tvorbě!

8 názorů na “Investiční plány na XTB aneb automatizace pasivního investování”

  1. Jakým způsobem řešíš konverzi měny? Dostáváš plat v EUR, nebo kde je podle tebe nejlevnější směňovat měnu?

    1. Příjmy mám v CZK a směnu dělám přes Revolut. Tam je limit 25 tisíc měsíčně bez poplatku. Což mi většinou stačí. Kdybych potřeboval směnit výrazně více, tak bych asi zkusil Roklen.

        1. Pokud vím, tak ano. Já osobně to ale nevyužívám. Na XTB posílám prostředky z EUR účtu u své banky, protože EURa používám i na jiné transakce. Takže jedu kolečko: účet CZK – Revolut CZK – směna na EUR – účet EUR – XTB.

          1. A jak to prosím tě řešíš, automaticky nebo manuálně? Nejraději bych to řešil automaticky přes trvale platby. Jde to? Trvalá platba czk->revolut->xtb eur. Když pošlu na revolut CZK a nastavím že má odeslat eur provede automatickou směnu nebo musím v revoluti manuálně směnit na eura? Díky za odpověď možná na blbou otázku. Ale není mi jasné, zda revolut automaticky smění peníze nebo je musím manuálně převést.

          2. Díky za otázku. Pokud vím, tak automatické směnování peněz v revolutu nastavit nejde. Tenhle krok asi bude vždy manuální.

            Já si každopádně všechno dělám manuálně. Mám pak pocit větší kontroly.

  2. Právnici XTB asi nebudú tak dobre platený, na frakční akcie sa nevzťahuje časový a ani hodnotový test, vlastníkom akcie je totiž XTB a konečný užívateľ má iba pohľadávku voči XTB.

    1. Ono to s těmi frakčními akciemi (v tomto případě ETF) není tak jednoduché. Na samotné frakční akcie se skutečně časový a hodnotový test zřejmě nevztahuje. Nicméně když investor opakovaným nákupem dané frakce složí celou akcii, tak od toho momentu by se na daný cenný papír už tyto daňové výhody vztahovat měly. Vždy tak z logiky věci lze (u jednoho brokera) držet maximálně jednu frakční akcii daného titulu. Jakmile dokoupím nad cenu akcie, získám jednu celou a mám zase frakci jen jedné, té další akcie.

      ETF a akcie s nějakými dostupnějšími cenami kolem pár tisíc korun, ale i pár desítek tisíc korun každý dříve nebo později do celého kusu složí. A i pokud ne, tak hodnota té frakce nebude při prodeji závratná. Takže dlouhodobě by ta daňová zátěž vyplývající z držení frakční akcie měla být minimální. Ale je potřeba na to myslet.

      Horší je to samozřejmě u drahých titulů, které člověk ani za X let nesloží do jedné celé akcie. Ale většina firem vydává buď B akcie, které jsou pak dostupnější, jako např. BRK.B nebo dříve či později udělá split.

      Ale uznávám, že ta formulace v textu je zavádějící a upravím to, aby to bylo jasnější.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *